فاینانس و ریفاینانس و یوزانس چیست؟

فاینانس و ریفاینانس و یوزانس چیست؟

ریفاینانس (اعتبار اسنادی کوتاه مدت):
استفاده از تسهیلات کوتاه مدت بین بانکی ( معمولا یکساله ) را ریفاینانس گویند . نوعی گشایش اعتبار اسنادی می باشد که فوشنده/ذینفع در زمان معامله اسناد طبق شرایط اعتبار وجه اسناد را به صورت نقد از بانک کارگزار دریافت می نماید و خریدار با توجه به قرارداد منعقده با بانک در زمان تعیین شده در قرارداد اقدام به پرداخت وجه اسناد می نماید. حداکثر مهلت خریدار برای پرداخت وجه اسناد یک سال می باشد. برای روشن شدن بحث به قراردادی که بین بانک و متقاضی این نوع اعتبار بسته می شود در اینجا نگاهی بیندازید. شاید بهتر باشد برای روشن شدن مفهوم ریفاینانس آن را با اعتبار خریدار مقایسه کنیم.


اعتبار خریدار (Buyer’s Credit):
اعطای تسهیلات به خریداران یا کارفرمایان خارجی جهت خرید کالا و خدمات ایرانی در چارچوب قرارداد تأمین مالی را اعتبار خریدار می نامند.
این نوع تسهیلات با هدف فراهم نمودن امکان فروش مدت دار کالا و خدمات اعطاء می گردد. خریدار/ کارفرمای خارجی تمایل دارد وجه کالا یا خدمات دریافتی را به صورت مدت دار بپردازد در حالیکه فروشنده پیمانکار ایرانی ترجیح می دهد وجه مربوطه را بصورت نقدی دریافت کند. در اینجا بانک می تواند بصورت واسطه مالی ایفای نقش نماید. وجه مربوط را به فروشنده/ پیمانکار ایرانی بصورت نقدی پرداخت و در سررسید (های) مقرر از خریدار/ کارفرمای خارجی و یا بانک ایشان دریافت می کند.

این تسهیلات به خریداران خارجی کالا و خدمات ایرانی که حداقل 60٪ ارزش آن کالا ساخت ایران و یا 60٪ ارزش آن خدمات توسط متخصصان ایرانی قابل ارائه باشند، پرداخت می شود به این ترتیب که پس از صدور کالا یا خدمات مورد نظر بانک از جانب خریدار خارجی یا بانک وی حداکثر 85٪ ارزش سیاهه تجاری را به صادرکننده ایرانی پرداخت می نماید و خریدار خارجی یا بانک وی وجه مربوطه را علاوه بر سود متعلقه در سررسیدهای مقرر به بانک بازپرداخت می نماید. (فروش مدت دار)ریفاینانس:
به موجب بخشنامه بانک مرکزی استفاده از خطوط اعتباری کوتاه مدت بین بانکی حداکثر یکساله جهت گشایش اعتبارات اسنادی بابت واردات کالا را اصطلاحا" ریفاینانس گویند.

کلیه وارد کنندگان کالا و خدمات می توانند اقدام به گشایش اعتبارات اسنادی با استفاده از خطوط اعتباری بین بانکی نمایند. وارد کننده ایرانی می تواند نسبت به خرید کالا به صورت مدت دار اقدام نماید و وجه کالای وارداتی را بصورت اقساطی پرداخت نماید. در حالیکه فروشنده، وجه کالای خود را به صورت نقدی در زمان ارائه اسناد حمل دریافت می نماید.

تفاوت:
در اعتبار خریدار، خریدار خارجی تأمین مالی می گردد و در ریفاینانس خریدار ایرانی تأمین مالی می گردد. در اعتبار خریدار کالا یا خدمات توسط فروشنده ایرانی صادر می گردد. در ریفاینانس کالا توسط خریدار ایرانی وارد می گردد.

دراعتبار اسنادی یوزانس, بهره متعلق به سازنده(فروشنده) کالا میباشد. به این صورت که فروشنده درصد مشخصی راکه موردتائیدخریدار است به مبلغ فروش کالا اضافه میکند و اصل و فرع مبلغ را هنگام سررسید مطالبه میکند .می توانیم برای ثبت بهره در حسابها از سرفصل هزینه بهره غیر بانکی استفاده کنیم.
اما در اعتبار اسنادی به شکل ریفاینانس بانک تقبل میکند که درموعد مقرر, معادل قیمت کالا را از طرف خریدار پرداخت نماید و بعدا اصل و فرع آن را از خریدار دریافت نماید. درچنین شرایطی بهره ,متعلق به بانک است.در اینجا نیز می توانیم برای ثبت بهره در حسابها از سرفصل هزینه بهره بانکی استفاده کنیم.
در هر دو صورت بهره ها نباید به حساب قیمت تمام شده کالای خریداری شده لحاظ گردد بلکه باید در حساب هزینه بهره ( زیر مجموعه هزینه های مالی) ثبت گردد.

اعتبارات اسنادی 1100
هزینه بهره بانکی 20
نقد و بانک 120
تسهیلات دریافتی ریفاینانس 1000


اعتبارات اسنادی 1100
هزینه بهره غیر بانکی 20
نقد و بانک 120
حسابهای دریافتنی/ یوزانس

 


در راستای تحقق آرمانهای شرکت سهامی بیمه ایران بعنوان تنها شرکت بیمه دولتی و در اجرای بند7 فرمان 10 ماده ای ریاست جمهوری مبنی بر حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران از راه ارائه پوششهای بیمه ای مناسب و نیز جهت افزایش امنیت مالی سرمایه گذاران و نیز دریافت کنندگان تسهیلات ارزی کشور و احتمال افزایش غیر قابل پیش بینی نرخ ارز و بروز مشکلات برای تولید کنندگان، شرکت سهامی بیمه ایران برای اولین بار در کشور با مجوز بیمه مرکزی ایران اقدام به بیمه نمودن نوسانات نرخ ارز نموده است که استقبال قابل توجهی از آن به عمل آمده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید این بیمه نامه با شرایط مورد نیاز میتوانید درخواست خود را بوسیله ارسال ایمیل به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید"> ارسال فرمایید.

برای مشاهده شرایط عمومی بیمه نامه روی این لینک کلیک کنید.


بیمه نوسانات نرخ ارز

بیمه نوسانات نرخ ارز

تولید و صنعت از متغیرهای فراوانی اثر پذیرند که نوسانات نرخ ارز یکی از این متغییرها است که متاسفانه به دلیل کم توجهی برنامه ریزان شاهد ضرر و زیان های هنگفت به صنایع کشور از تغییرات نرخ ارز هستیم .

در معاملات بین المللی پرداخت ثمن غالباً به روش L/C و بر اساس تبادل اسناد تجاری صورت گرفته و تحقق آن مستلزم گذشت زمان نسبتاً طولانی می باشد که در این میان ممکن است بواسطه عدم ثبات اقتصاد جهانی و به تبع آن افزایش نرخ ارز هزینه های مترتبه بر واردات مواد اولیه و همچنین صادرات محصولات افزایش یافته و وارد کنندگان و صادر کنندگان متحمل هزینه های غیرقابل پیش بینی از نوسان نرخ ارز گردند.
با ارئه این پوشش تبعی بیمه گذاران عمده و صاحبان صنایع بزرگ کشور که دارای بیمه آتش سوزی نزد این شرکت باشند می توانند نوسانات نرخ ارز مربوط به مواد اولیه خریداری شده و یا محصولات صادراتی خود را وفق شرایط ویژه ای تحت این پوشش قرار دهند.

از مهمترین مسائل تعیین کننده در هزینه تمام شده طرحهای ایجادی، صادرات و واردات بنگاه های اقتصادی و واحدهای صنعتی، نرخ ارز و نوسانات آن است. این نوسانات امکان برنامه ریزی را از این واحدها سلب کرده و در اکثر موارد باعث بالا رفتن هزینه تولید و در نتیجه پایین آمدن توان رقابتی آنها می شود و ریسک ناشی از نوسانات نرخ ارز از جمله مسایلی است که همواره ذهن فعالان بخشهای اقتصادی، دریافت کنندگان وامهای ارزی( دلار ،یورو و ...) ، تولید کنندگان و افرادی که در ارتباط با صادرات و واردات در حال فعالیت هستند را به خود مشغول کرده و بر همین اساس نیز در قانون برنامه چهارم توسعه اتخاذ تدابیری برای مقابله با آثار سوء نوسانات نرخ ارز بر تولید و تجارت مورد توجه قرار گرفته.

در راستای تحقق آرمانهای شرکت سهامی بیمه ایران بعنوان تنها شرکت بیمه دولتی و در اجرای بند7 فرمان 10 ماده ای ریاست جمهوری مبنی بر حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران از راه ارائه پوششهای بیمه ای مناسب و نیز جهت افزایش امنیت مالی سرمایه گذاران و نیز دریافت کنندگان تسهیلات ارزی کشور و احتمال افزایش غیر قابل پیش بینی نرخ ارز و بروز مشکلات برای تولید کنندگان، شرکت سهامی بیمه ایران برای اولین بار در کشور با مجوز بیمه مرکزی ایران اقدام به بیمه نمودن نوسانات نرخ ارز نموده است که استقبال قابل توجهی از آن به عمل آمده است.

شرایط طرح:

  • این طرح برای واحدهای صنعتی و تولیدی و دریافت کنندگان وامهای ارزی که در معرض این نوع ریسک قراردارند ارائه میگردد و پس از موفقیت اجرای آزمایشی، برای بخشهای تجاری نیز به مرحله اجرا در خواهد آمد.

  • مدت این بیمه نامه معمولا به صورت سه ماهه یا یکساله بوده که بنا به درخواست بیمه گذار، قابل تغییر و تمدید نیز خواهد بود.

  • حق بیمه بر اساس مبلغ قرارداد خرید و به نرخ روز محاسبه خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید این بیمه نامه با شرایط مورد نیاز میتوانید درخواست خود را بوسیله ارسال ایمیل به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ارسال فرمایید.

برای مشاهده شرایط عمومی بیمه نامه روی این لینک کلیک کنید.