قانون جدید معادن به نفع سرمایه گذاران

قانون جدید معادن به نفع سرمایه گذاران

رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی گفت: قانون جدید معادن که لایحه اصلاح آن دیروز از تصویب مجلس گذشت، موجب رونق بخشی حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش معدن خواهد شد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، محمدرضا سجادیان با بیان این مطلب افزود: لایحه اصلاح قانون معادن، سرمایه گذاری بخش غیردولتی را در معادن بزرگ توسعه می بخشد.رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تثبیت شورایعالی معادن به عنوان یکی دیگر از مواد قانونی یادشده اظهار کرد: این مولفه در قانون قبلی(مصوب سال 1377) وجود نداشت و تنها در آئین نامه شاهد آن بودیم. این شورا به ریاست وزیر صنایع و معادن، مشکلات پیش روی معادن در سازمان های صنایع و معادن استان ها نظیر پروانه کشف، پروانه بهره برداری، قیمت پایه مواد معدنی، حقوق دولتی یا مالکانه را بررسی می کند.

سجادیان همچنین با اشاره به پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر صرف بخشی از درآمد معدنی کشور برای عمران و آبادی مناطق حومه معادن، ابراز امیدواری کرد با این اقدام، شاهد توسعه روستا ها و شهرهای حومه معادن باشیم. رئیس کمیته معدن گفت: با توجه به این قانون، قرار شده آئین نامه هایی برای ایجاد هماهنگی بین وزارت صنایع و معادن و نهاد های دولتی (سازمان های حفاظت محیط زیست و جنگل ها و مراتع) تنظیم شود تا در بهره برداری از معادن موازی کاری صورت نگیرد.

انفجار معدن با ۳۸کشته یا زخمی

انفجار معدن با ۳۸کشته یا زخمی

انفجار و آتش سوزی مهیب یک معدن زغال سنگ در مرکز چین ، ده ها کشته یا زخمی به همراه داشت.

انفجار مهیب در اعماق معدن «ونگهوانگلینگ» منطقه «چانخه» در شهر «پینگدینگشان» چین وقتی شکل گرفت که بیش از ۴۰نفر سرگرم کار بودند.

به دنبال این رخداد تلخ ، کمک رسانان آتش نشانی ، پلیس و اورژانس به قربانگاه رفتند و پیکرهای چهار کارگر نگون بخت را از زیر خاک و دود به بیرون کشیدند.

در آن بین ۳۴نفر هم زخمی شده بودند که در عملیاتی طاقت فرسا نجات یافتند و روانه بیمارستان شدند.گفته می شود حال برخی از آنان وخیم است و بیم این می رود شمار تلفات افزایش یابد.

شدت انفجار به اندازه ای بود که شیشه ها در فاصله ۱۰۰متری معدن شکست.تحقیق مقدماتی کارشناسان نشان می دهد تجمیع گاز ، این رخداد مرگبار را رقم زد.

اواسط فروردین امسال هم بر اثر انفجار گاز «متان» در یکی دیگر از معدن های زغال سنگ استان «هنان» بیش از ۴۰نفر کشته شدند.

یادآور می شود ابتدای فروردین ۸۹معدن زغال سنگ شهر «ونجیالینگ» استان «شانکشی» چین به محاصره سیلاب درآمد و دست کم هفت نفر جان سپردند.

همان موقع ۱۵۳کارگر در عمق ۲۵۰متری زمین گرفتار شده بودند که بیش ترشان پس از یک هفته جدال با مرگ ، با تلاش ۳۰۰۰کمک رسان ، معجزه آسا نجات یافتند.

بدترین رخداد دو سال اخیر در معدن چینی ها ، آذر ۱۳۸۸شکل گرفت و ۱۰۶کشته بر جا گذاشت.آن فاجعه در معدن زغال سنگ «شین شین» استان «هیلانگ جیانگ» در حالی شکل گرفت که ۵۲۸نفر سرگرم کار بودند.

استخراج زغال سنگ در سرزمین چشم بادامی ها ، مرگبارترین صنعت دنیاست و همه ساله بیش از ۴۰۰۰کارگر در رخدادهای مختلف جان می بازند.

دولت چین در سالیان اخیر ، هزاران معدن ناامن را تعطیل کرده است اما انگار رخدادهای مرگبار سریالی در اعماق زمین ، پایان ندارد.         

خبرگزاری ایسکانیوز(www.iscanews.ir)