عملکرد بیمه ایران در دولت نهم

در گفت و گو با معاون فنی بیمه ایران تشریح شد : عملکرد بیمه ایران در دولت نهم . (ویژه نامه دنیای اقتصاد)

 

منبع : ویژه نامه دنیای اقتصاد

دسته : مشروح مهمترین خبرها

 

شرکت سهامی بیمه ایران دارنده 52درصد بازار بیمه‌ای کشور قدمت هفتاد دو چند ساله دارد، تاسیس بیمه ایران به سال‌ها قبل حتی قبل از تاسیس بیمه مرکزی ایران برمی‌گردد. این شرکت همیشه ساختار دولتی داشته و بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و واگذاری بیمه‌های دولتی مانند آسیا، البرز، دانا به بخش خصوصی قرار است همچنان دولتی بماند و در راستای اهداف دولت فعالیت کند، به مناسبت هفته دولت گفت‌وگویی را با فرهاد خالقی عضو هیات‌مدیره و معاون فنی بیمه ایران انجام دادیم که در پی می‌آید:


- آقای خالقی لطفا از وضعیت پرتفوی بیمه ایران در سال 84 و در صورت امکان 5 ماه اول امسال بگویید؟
بیمه ایران در سال 84 با احتساب میزان فروش توسط شبکه مستقیم و غیرمستقیم و عملکرد اتکایی توانسته بابت 9میلیون و 343هزار و 818 فقره بیمه‌نامه، حق بیمه‌ای معادل 11هزار و 788میلیارد ریال تولید کند که از لحاظ تعدادی 11 و از نظر میزان حق بیمه دارای رشد 21درصدی بوده است، اما در 5 ماه اول امسال نیز بیمه ایران از لحاظ تعدادی و میزان فروش به ترتیب از رشد متوسط 17 و 28درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.


- لطفا میزان خسارات پرداختی را هم بگویید؟
بیمه ایران با پرداخت 7هزار و 587میلیارد ریال خسارت در سال گذشته سهم بزرگی در جبران خسارت زیان‌دیدگان در صنعت بیمه کشور داشته است.


- آقای خالقی بیمه شخص ثالث اتومبیل در پرتفوی بیمه ایران چه وضعیتی دارد؟
شرکت بیمه ایران در بخش بیمه‌های شخص ثالث خودرو معادل 5هزار و 309میلیارد ریال حق بیمه تولید کرده و در مقابل 4هزار و 448میلیارد ریال خسارت پرداخت کرده است، این رقم هم بیشترین سهم در تولید حق بیمه و پرداخت خسارت در صنعت بیمه را به خود اختصاص داده است.


- آقای خالقی به این ترتیب ثالث به طور کل ترکیب پرتفوی بیمه ایران را به هم ریخته است؟
بله، پرتفوی بیمه ایران نسبت به سایر شرکت‌ها ترکیب بسیار نامتعادل‌تری دارد. وجود سهم بالای بازار بیمه‌های اتومبیل ترکیب کیک پرتفوی را تحت تاثیر قرار داده است. در صورت عدم به کارگیری تمهیدات مناسب از جانب مسوولان 3 قوه در خصوص معضل بیمه‌های شخص ثالث این ترکیب در بلندمدت دستخوش تحول اساسی خواهد شد.


- شما به عنوان معاون فنی بیمه ایران راهکاری دارید؟
افزایش حق بیمه متناسب با میزان دیات، اتخاذ تمهیدات لازم در زمینه کنترل جدی در پوشش تمامی خودروها در قبال مسوولیت اشخاص ثالث و ایجاد تناسب بین خودروهای تولیدی و ظرفیت و پتانسیل جاده‌ای کشور و نظارت کامل‌ بر تخلفات رانندگی از راهکارهای اصلی کنترل بر معضل شخص ثالث به حساب می‌آید.


- بیایید بیش از این درخصوص ثالث بحث نکنیم،‌ از بیمه‌های انرژی و پالایشگاه‌ها بگویید؟
بیمه ایران دارای شعب تخصصی نیرو و پتروشیمی است. عملکرد این شعب حاکی از عملکرد مناسب بخش انرژی است که با توجه به پوشش جدید پالایشگاه‌های کشور با رهبری این شرکت به صورت کنسرسیوم با سایر شرکت‌ها امید است گام‌های اساسی در این بخش از بیمه‌گری در صنعت بیمه کشور برداشته شود.
این بخشی از عملیات بیمه‌ای در حال حاضر به طریق مستقیم انجام می‌گیرد و نزدیک به 23/0درصد از پرتفوی این شرکت را در سال گذشته به خود اختصاص داده است. پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری تا میزان 500درصد با پوشش پالایشگاه‌ها افزایش داشته باشد.
همچنین بیمه ایران در سال جاری و از تاریخ بیستم مرداد با مشارکت شرکت‌های بیمه آسیا، البرز، دانا، پارسیان و کارآفرین اقدام به پوشش آتش‌سوزی 9 پالایشگاه کشور به ارزش 11میلیارد دلار و با مجموع حق بیمه 14میلیون دلار نموده است. که بیمه ایران با در اختیار داشتن 40درصد از سهم قرارداد، به عنوان لیدر قرارداد برگزیده شده است.


- سال گذشته سوانح هوایی زیادی در کشور داشتیم، بیمه ایران بابت هواپیماهای خسارت‌دیده چه میزان خسارت پرداخت کرد؟
بابت هواپیماهای خسارت‌ دیده و یا سقوط کرده در سال گذشته بیمه ایران نزدیک به 5میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد. عمده‌ترین خسارت حادث شده در سال 84 مربوط به سقوط هواپیمای فالکن 20 متعلق به نیروی هوایی سپاه بود که معادل 3میلیارد و 685میلیون ریال بابت سرنشینان آن و معادل 9میلیارد ریال بابت بدنه هواپیما تحت بررسی است.
خسارات بدنه و فرانشیز هواپیمای ایران‌ایر با 6 پرونده تشکیلی و پرداختی و معوق حدود یک میلیون و 700هزار دلار در دست بررسی است.


- لطفا از بیمه‌های آتش‌سوزی بگویید؟
بیمه ایران در سال گذشته یک میلیون و 574هزار و 991 فقره بیمه‌نامه آتش‌سوزی در رشته‌های عمومی، طرح جامع خانه و خانواده، طرح همگانی منازل مسکونی، طرح همگانی با پوشش سیل و زلزله و طرح مهر صادر کرده است. که مجموع حق بیمه‌های دریافتی بابت صدور این تعداد بیمه‌نامه بالغ بر 771میلیارد و 512میلیون ریال بوده است. همچنین تعداد 12هزار و 952 بیمه‌نامه در تمامی رشته‌های مذکور از بیمه ایران معادل 231میلیارد و 866میلیون ریال خسارت دریافت کردند. ضریب خسارت بیمه‌های آتش‌سوزی در بیمه ایران طی سال گذشته 30درصد بوده است.


- آقای خالقی از وضعیت بیمه آتش‌سوزی در سال جاری آماری دارید؟
بیمه ایران در 3 ماهه اول امسال تعداد 320هزار و 487 فقره بیمه‌نامه آتش‌سوزی در رشته‌های مختلف صادر کرده و معادل 177میلیارد و 581میلیون و 606هزار ریال حق بیمه دریافت کرده است، که در مقایسه با 3 ماهه اول سال 84 از رشد 56درصدی برخوردار است.
همچنین در 3 ماهه اول امسال 3هزار و 292 مورد خسارت به ارزش 49میلیارد و 538میلیون و 134هزار ریال پرداخت شده است.


- شاخص‌ترین اقدامات بیمه ایران در بخش بیمه‌های آتش‌سوزی در سالی که گذشت چه بود؟
انعقاد قرارداد بیمه آتش‌سوزی 25هزار واحد مسکونی روستایی مستقر در شهرستان بم و بروات در اسفند سال گذشته که 51درصد واحدهای مسکونی به مدت 10 سال نزد بیمه ایران تحت پوشش قرار گرفتند. همچنین انعقاد قرارداد بیمه آتش‌سوزی 500هزار منزل مسکونی در شهر مقدس مشهد از دیگر فعالیت‌های بیمه ایران در سالی که گذشت بود.


- لطفا از بیمه‌های مسوولیت بگویید؟
تولید حق بیمه‌های مهندسی در پرتفوی بیمه ایران در سال گذشته معادل 300میلیارد ریال بوده که در مقابل معادل 125میلیارد ریال خسارت پرداخت شده است، آمار 5 ماهه امسال نیز نشان می‌دهد معادل صد میلیارد ریال حق بیمه حاصل تلاش بیمه ایران بوده و در مقابل 15میلیارد ریال خسارت پرداخت شده است.
اما حق بیمه تولیدی رشته مسوولیت در سال 84 معادل 540میلیارد ریال و خسارت پرداختی آن 230میلیارد ریال بوده است، همچنین براساس آمار 5 ماهه اول امسال معادل 220میلیارد ریال حق بیمه داشتیم و در مقابل 75میلیارد ریال خسارت پرداخته‌ایم.


- بیمه ایران طرح‌های جدیدی در رشته مسوولیت دارد؟
بله، طرح بیمه شترمرغ و ماهیان سرد آبی (قزل‌آلا) از طرح‌های جدید بیمه‌های مسوولیت در بیمه ایران است. در این طرح‌ها تلفات شترمرغ‌ها و ماهیان در اثر عوامل طبیعی مانند سیل، زلزله، صاعقه و آتش‌سوزی، بیماری‌های اپیدمیک، ویروسی، باکتری و ... بیمه می‌شود.
عمده‌ترین بیمه‌نامه‌های صادره در بخش بیمه‌های مهندسی مربوط به کدام قراردادها می‌شود؟
سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه، به صورت مشارکتی، پروژه گندله‌سازی گل گهر، بیمه تمام خطر نیروگاه جنوب اصفهان، پروژه خط لوله سراسری پنجم انتقال گاز، جزیره سیری، نصب دکل‌های حفاری نفت و بیمه تمام خط ی مه از مله عمده‌ترین بیم‌نامه‌های صادره در بخش بیمه‌های مهندسی است.
آیا قراردادی منجر به خسارت شد؟
بله، بابت نیروگاه ری، کارون‌ 4، سکوی نفتی بلال، توسعه میدین نفت سروش، پتروشیمی فجر و پارس حدود 128میلیارد ریال خسارت پرداخت شده است.


- وضعیت بیمه‌های اشخاص در پرتفوی بیمه ایران به چه صورت است؟
بیمه ایران با تولید 314میلیارد ریال حق بیمه در بخش بیمه‌های عمر، 146میلیارد ریال حق بیمه در بخش بیمه‌های حوادث و سرنشین و 666میلیارد ریال حق بیمه در بخش بیمه‌های مازاد درمان عملکرد قابل قبولی در سال 1384 از خود به‌جای گذاشته است. این در حالی است که با پرداخت خسارت در بخش بیمه‌های عمر به مبلغ 275میلیارد ریال، در بخش بیمه‌های حوادث و سرنشین به مبلغ 57میلیارد ریال و در بخش بیمه‌های مازاد درمان به مبلغ 508میلیارد ریال، بیشترین سهم را در صنعت بیمه کشور در بخش بیمه‌های اشخاص به خود اختصاص داده است.
بیمه ایران با صدور 55606 بیمه‌نامه عمر و پس‌انداز در سال 1384 رکورد فروش خوبی از خود به‌جای گذارده است که امید می‌رود با گسترش شبکه فروش اختصاصی بیمه‌های زندگی این روند با رشد بیشتری در فروش آنها داشته باشد.
عمده‌ترین بیمه‌های صادره در بخش بیمه‌های اشخاص مربوط به بیمه‌های عمر و کارکنان دولت می‌باشد. قوه قضائیه، وزارت اقتصاد و دارایی، شرکت سهامی بیمه مرکزی ایران، سازمان مالیاتی کشور و بسیاری از کارخانجات بزرگ کشور از بیمه‌گذاران عمده این شرکت در بخش بیمه‌های اشخاص به حساب می‌آیند.


- آقای خالقی اول صحبت گفتم بیایید از بیمه شخص ثالث صحبت نکنیم، اما با توجه به آماری که اعلام کردید خوب است در خصوص ثالث هم آمار دقیق را ارائه دهید؟
بله، کل حق بیمه شخص ثالث شرکت در سال 1384 بالغ بر 5هزار و 428میلیارد و 17میلیون ریال بوده است که 46درصد از کل حق بیمه شرکت می‌باشد و در عین حال شرکت در سال 1384 بالغ بر 4هزار و 495میلیارد و 167میلیون ریال خسارت بدون در نظر گرفتن خسارت معوق و تعرفه‌های بیمه‌گری از محل بیمه‌نامه‌های شخص ثالث خود پرداخت نموده است.


- بیمه بدنه چطور؟
کل حق بیمه بدنه شرکت در سال 1384 بالغ بر یک‌هزار و 732میلیارد و 306میلیون ریال بوده است که 15درصد از سهم کل حق بیمه شرکت را به خود اختصاص داده است و در همین راستا شرکت در سال 1384 مبلغ یک‌هزار و 161میلیارد و 986میلیون ریال به عنوان خسارت از محل بیمه‌نامه‌های بدنه صادره خود پرداخت نموده است.
لازم به توضیح است که در مجموع سهم حق بیمه ثالث و بدنه شرکت در سال مورد نظر (1384) 61درصد از کل حق بیمه به شرکت را به خود اختصاص داده است.


- بیمه ایران پرداخت خسارت تا سقف 100هزار تومان بدون کروکی آغاز کرده است، لطفا در این مورد هم توضیح دهید؟
بیمه ایران از ابتدای مردادماه جهت تسهیل در خدمت‌رسانی به آحاد اجتماع و بیمه‌گذاران پرداخت خسارت تا مبلغ یک‌میلیون ریال بدون نیاز به کروکی (گزارش مقامات انتظامی) را اعلام و آغاز نموده است و امید است با انجام این شیوه خدمت‌رسانی، ضمن آنکه از ایجاد هرگونه تاخیر در خدمات مورد نظر هموطنان گرامی ممانعت به عمل خواهد آمد، موجبات تشویق و ترغیب بیش از پیش برای استقبال و مراجعه هموطنان گرامی و مالکان وسایل نقلیه به شرکت برای دریافت انواع بیمه‌نامه‌های اتومبیل را فراهم آورد.
در عین حال با آغاز فروش بیمه‌نامه بدنه با شرایط عمومی جدید (1/7/1385) انجام خدمات مطلوب هموطنان گرامی با سهولت و تدابیر ویژه و بهتری انجام خواهد شد که به نظر می‌رسد در جلب رضایت هموطنان گرامی تاثیر بسیار مطلوبی خواهد داشت.


- در خاتمه چنانچه برنامه‌ای برای آینده دارید بگویید؟
اجازه دهید اول از دیگر اقدامات انجام شده و جاری شرکت در زمینه خدمات رسانی بگویم. بیمه ایران در تهران واحد خاصی (واحد خسارت مجتمع فاطمی) را به صورت شبانه‌روزی جهت خدمت و رسیدگی به پرونده‌های خسارتی زیاندیدگان خسارت خودرو اختصاص داده است که در مدت انجام این خدمت قابل توجه هموطنان از خدمت شایان توجه آن استفاده نموده و تاثیر بسیار خاصی در عرصه خدمت‌رسانی داشته است.
این مدیریت درصدد ایجاد یک پوشش بیمه‌ای کامل برای اتومبیل است که پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط همچون بیمه مرکزی اقدام خواهد گردید.