مطالب

دویست مغازه در شمال افغانستان در آتش سوخت

بیش از دویست مغازه در شمال افغانستان در آتش سوخت

به روز شده:  08:14 گرينويچ - شنبه 17 اوت 2013 - 26 مرداد 1392

آتش سوزی در فروشگاه "شهزاده بای" چهار ساعت جریان داشت

مقام های ولایت بلخ گفته اند که در پی وقوع آتش سوزی در یک فروشگاه بزرگ تجارتی در این ولایت، آتش به مغازهای همجوار سرایت کرده و دست کم ۲۰۰ مغازه تخریب شده است.

آتش سوزی ساعت شش عصر روز گذشته جمعه ۲۵ اسد/مرداد به وقت محلی آغاز شد و در مدت چهار ساعت تمام ساختمان شش طبقه یک فروشگاه بزرگ تجارتی به نام "شهزاده بای" را فرا گرفت.

این فروشگاه در جاده "مولانا جلال‌الدین محمد بلخی" از ساحات تجارتی شهر مزارشریف است.

عبدالرازق قادری مسئول امنیت فرماندهی پلیس ولایت بلخ به بی‌بی‌سی گفت که آتش سوزی از زیرزمین این فروشگاه که محل انبار کالای تجارتی بود شروع شد و ظرف چند ساعت به تمام نقاط ساختمان سرایت کرد.

او گفت که به دلیل تعطیلی روز جمعه، درهای مغازه ها بسته بود و نیروهای آتش نشانی با مشکل توانستند آتش را مهار کنند.

آقای قادری افزود که در این فروشگاه کالای پلاستیکی، پارچه های نخی، موبایل و وسایل برقی عرضه می شد که این کالاها به نفوذ آتش به طبقه های دیگر کمک کرده است.

هنوز دلیل اصلی این آتش سوزی روشن نیست اما مسئولان ولایت بلخ گفته اند که ساختمان فروشگاه، به سیستم ضد حریق مجهز نبود و احتمالا بی احتیاطی سبب این آتش سوزی شده باشد.

سال گذشته در آتش سوزی در کابل ده مغازه دار میلیون ها دلار خسارت دیدند

مسئول امنیت فرماندهی پلیس بلخ گفت که هنوز در مورد خسارات ناشی از این آتش سوزی جزئیاتی در اختیار نداریم اما در این رویداد به هیچ کسی آسیبی نرسیده است.

آقای قادری این را هم گفت که در اطراف ساختمانی که آتش گرفته، ساختمان های مهم تجارتی از جمله ساختمان مربوط به یک بانک خصوصی و چند فروشگاه بزرگ دیگر موقعیت داشت و برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی به اطراف ساختمان، از نیروهای ارتش هم کمک گرفته شده است.

در همین حال خبرنگار بی بی سی در محل رویداد می گوید که شدت این آتش سوزی به حدی بوده است که تا اول صبح امروز نیز دود در اطرف دو ساختمان در محل حادثه به چشم می خورد.

آتش سوزی در فروشگاه ها افغانستان همواره خساراتی هنگفتی برای مغازه داران و تاجران به جا می گذارد.

سال گذشته در ماه جدی/دی در کلیک آتش سوزی در یک سرای لباس و کفش در کابل به مغازه داران میلیون ها دلار خسارت مالی وارد کرد. دلیل این آتش سوزی بی احتیاطی در استفاده از لوازم برقی عنوان شد و مقام های افغان پس از آن از مغازه داران خواستند که موارد ایمنی را برای جلوگیری از بروز واقعات مشابه در آینده جدا مد نظر بگیرند.

حکومت همچنین از مغازه داران و صاحبان فروشگاه های بزرگ خواسته است که برای حفظ کالا و سرمایه خود از بیمه استفاده کنند.