مطالب

فارس دارای بیشترین و کهگیلویه دارای کمترین کشته تصادفات در نوروز ٨٩

معاون سازمان پزشکی قانونی:
فارس دارای بیشترین و کهگیلویه دارای کمترین کشته تصادفات در نوروز ٨٩


آمارها نشان می دهد تلفات تصادفات رانندگی در بهمن ماه سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته است.

عبدالرزاق برزگر در گفت وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: بر اساس این آمارها یکهزار و ۲۲۷ نفر در تصادفات بهمن ماه سال جاری در کشور کشته شدند که از این تعداد ۲۵۲ نفر زن و ۹۷۵ نفر مرد بوده اند.

وی افزود: بدین ترتیب ۱۱ ماه سال جاری ۲۱ هزار و ۸۰۰ نفر در تصادفات رانندگی کشته و ۲۹۳ هزار و ۱۴۸ نفر مصدوم شدند.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی درباره تصادفات نوروز سال ۸۹ گفت: براساس بررسی های صورت گرفته، استانهای فارس و تهران بیشترین و استان های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری کمترین تعداد کشته های ناشی از تصادف را در نوروز ۸۹ داشته اند.

وی تصریح کرد: بررسی های انجام شده در گروه آمار سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد که در ایام نوروز امسال (۲۵ اسفند ۸۸ الی ۱۵ فروردین ۸۹) یک هزار و ۳۹۱ نفر در تصادفات رانندگی کشته شده اند که این تعداد نسبت به ایام مشابه در سال گذشته ۷/۱ درصد افزایش یافته بود.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی یادآور شد: ۶۴ درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری ۶/۲۴ درصد در جاده های درونشهری، ۱/۱۱ درصد در جاده های روستایی و محل تصادف ۳/۰ درصد موارد نامعلوم بوده است.

برزگر با بیان اینکه بیشترین تصادفات منجر به مرگ در روزهای ۱۳ فروردین (۹۹ نفر)، ۲۶ اسفندماه ۹۳ نفر و ۲۷ اسفندماه ۸۸ نفر و کمترین تصادفات منجر به مرگ در روزهای ۱۴ فروردین ۴۷ نفر و ۱۰ فروردین ماه ۵۱ نفر رخ داده است. ادامه داد: استان های فارس ۱۴۱ نفر ، تهران ۱۱۴ نفر بیشترین و استان های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری هر کدام هفت نفر کمترین تعداد کشته های ناشی از تصادف را داشته اند.

وی به ایسنا گفت: بیشترین افزایش در مرگ های ناشی از تصادفات مربوط به ایام نوروز ۸۹ نسبت به نوروز ۸۸ در استان های لرستان ۴/۱۰۷ درصد و قم ۳/۸۳ درصد و بیشترین کاهش مربوط به استان های خراسان شمالی ۱/۵۸ درصد و اردبیل ۵/۴۸ درصد بوده است.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: این بررسی نشان می دهد که در نوروز ۸۹، ۷/۷۱ درصد از کشته های ناشی از تصادفات مرد و ۳/۲۸ درصد زن بوده اند، در زمان وقوع تصادف ۷/۳۷ درصد از افراد راننده وسایط نقلیه، ۱/۲۱ درصد عابر پیاده و ۶/۴۰ درصد سرنشین یا ترک وسایط نقلیه بوده اند.

وی در بررسی سن کشته های ناشی از تصادفات نیز اظهار کرد: در این مدت ۳/۱۱ درصد افراد ۱۰ سال و کمتر، پنج درصد ۱۱ تا ۱۷ سال، ۲/۲۹ درصد ۱۸ تا ۲۹ سال، ۷/۲۷ درصد ۴۳۰ تا ۴۹ سال ۸/۲۶ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته اند.

برزگر درباره وقوع تصادفات منجر به مرگ در نوروز ۸۹ به ایسنا گفت: حدود ۹/۴۴ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسایط نقلیه، ۴/۲۵ درصد واژگونی وسایط نقلیه و ۱/۲۱ درصد ناشی از برخورد وسایط نقلیه به عابر متوفی بوده است.

وی درباره خودرو مورد استفاده در تصادفات نوروز ۸۹ نیز گفت: حدود ۴/۴۵ درصد از افراد متوفی از خودروی سواری، ۶/۲۱ درصد موتورسیکلت، ۶/۶ درصد وانت بار، ۴/۲ درصد کامیون، کامیونت و تریلر و ۳/۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی اضافه کرد: علت اصلی مرگ ۷/۴۹ درصد از افراد ضربه به سر، ۳/۲۷ درصد شکستگی های متعدد و ۳/۶ درصد به دلیل خونریزی بوده است، همچنین محل فوت ۹/۵۰ درصد از افراد در محل حادثه، ۴/۱۰ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۱/۳۸ درصد از افراد در بیمارستان بوده است.

روزانه ۶۹نفر در تصادفات نوروزی فوت کردند

وی به ایسنا گفت: بررسی های انجام شده در گروه آمار سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد که در ایام نوروز ۸۹ (۲۵ اسفند ۸۸ الی ۱۵ فروردین ماه ۸۹) یک هزار و ۳۹۱ نفر کشته که به عبارتی بطور متوسط ۶/۶۹ نفر در هر روز در تصادفات رانندگی کشته شده اند که این رقم نسبت به متوسط روزانه سال گذشته ۸/۶ درصد افزایش یافته است.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی افزود: این محاسبات با توجه به سال کبیسه بودن سال ۸۷ انجام شده است.
گزارش : خبرگزارى ايسنا (www.isna.ir)