مطالب

تاسیس بانک و بیمه برای صنایع کوچک

معاون وزیر صنایع و معادن خبر داد: تاسیس بانک و بیمه برای صنایع کوچک

گروه صنعت و معدن: مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از ارسال درخواست تاسیس بانک صنایع کوچک به بانک مرکزی خبر داد. خدامراد احمدی در مراسم افتتاح همایش و جشنواره گل و گلاب میمند با بیان این خبر گفت: گردش مالی صنایع خرد و کوچک در شبکه مالی و پولی کشور 16میلیارد دلار است که هیچ بانکی در کشور از چنین گردش مالی برخوردار نیست. وی افزود: با توجه به این امر در نظر داریم بانک صنایع کوچک را با سرمایه صنعتگران این حوزه راه اندازی کنیم که مطالعات این طرح انجام شده و درخواست آن به بانک مرکزی ارسال شده است این در حالی است که بیمه صنایع کوچک نیز برای حمایت از صنعتگران به زودی تشکیل می شود.
معاون وزیر صنایع و معادن توسعه ملی را نشات گرفته از توسعه منطقه ای دانست و گفت: مهم ترین مولفه توسعه اقتصادی، توسعه خوشه های صنعتی است.
شهرک های صنعتی تا سال 93 واگذار نمی شوند
احمدی ادامه داد: مدل توسعه خوشه های صنعتی با توجه به پتانسیل های منطقه ای می تواند اقتصاد کشور را رشد و توسه دهد در این مسیر برای توسعه ملی نگاه به توسعه منطقه ای در اولویت است، زیرا بدون برنامه ریزی سریع و مدون، نتیجه قابل قبولی به دست نمی آید.
مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به اینکه اکنون در حوزه صنعت، 94 درصد از صنایع خرد و متوسط هستند گفت: اگر صنایع بخواهند مانند گذشته با نگاه سنتی بدون نگاه بهره وری و هم افزایی به فعالیت بپردازند دچار مشکل می شوند، بنابراین باید با ایجاد هم افزایی توان های خرد و استفاده کامل از ظرفیت ها در حوزه بازار داخلی، بین المللی، آموزش و بهره وری حضوری کامل و موفق داشت که این هم افزایی در قالب خوشه صنعتی تعریف می شود.
وی تأکید کرد: این سازمان برای صنایع کوچک، با محوریت خوشه صنعتی برنامه ریزی بسیاری انجام داده و استان ها می توانند با معرفی خوشه های صنعتی دارای پتانسیل از کمک های این سازمان بهره مند شوند.
احمدی با اشاره به واگذاری شرکت های شهرک های صنعتی گفت: گرچه قرار بود شرکت شهرک های صنعتی استان ها تا پایان سال 89 خصوصی سازی شوند، اما این شرکت ها به منظور ایجاد زمینه های سرمایه گذاری و زیرساخت های صنعتی در شهرک ها تا پایان سال 93 خصوصی سازی نمی شوند.
وی به منابع بانکی و مالی مورد نیاز صنعتگران اشاره و تصریح کرد: عدم پرداخت تسهیلات شبکه بانکی به صنعتگران بیشترین ضربه و خسارت را به بخش صنعت کشور وارد کرد که امیدواریم گام ها برای اصلاح این شبکه بیش از گذشته سرعت گیرد.
کاهش بروکراسی
احمدی در خصوص تحول اقتصادی و اصلاح ساختار اداری نیز گفت: با اجرای طرح تحول اقتصادی ساختار اداری، شبکه بانکی، مالیاتی گمرکی کشور نیز متحول می شود و در راستای حمایت از صنعت قرار می گیرد ضمن این که باید با اصلاح قوانین و مقررات و اصلاح نگاه ها به بخش صنعت، این بخش را برای رسیدن به جایگاه واقعی خود یاری رساند.
معاون وزیر صنایع و معادن در خصوص موانع موجود بر سر راه صنعت اظهار کرد: بروکراسی اداری در بخش تولید وجود دارد که امیدواریم با سیاست های جدید دولت شاهد کاهش مشکلات در این زمینه باشیم و از طرفی یکی از اهداف شهرک های صنعتی نیز کاهش چنین بروکراسی هایی است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به اینکه 200 خوشه صنعتی در کشور مشغول به فعالیت است، توضیح داد: برای ایجاد هم افزایی در واحدهای کوچک صنعتی، ایجاد خوشه های صنعتی در دستور کار قرار گرفت به نحوی که در حال حاضر 200 خوشه صنعتی شناسایی شده و امید است در استان فارس نیز با توجه به پتانسیل های مناسب این استان، خوشه های مذکور افزایش یابند. وی همچنین در خصوص وضعیت صنایع کوچک نیز گفت: 847 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور به وجود آمده و حدود 23 هزار و 700 واحد تولیدی با اشتغال 500 هزار نفر مشغول به فعالیت هستند و 25 هزار واحد صنعتی نیز در این شهرک ها در حال اجراست. معاون وزیر صنایع و معادن با اشاره به حضور بخش خصوصی در حوزه صنعت گفت: یکی از ویژگی های استان فارس در حضور بخش خصوصی در مباحث صنعتی به شمار می رود که به زودی شاهد استفاده از ظرفیت های استان فارس نیز خواهیم بود.
میمند متعلق به ایران است
معاون وزیر صنایع و معادن همچنین به جشنواره گل و گلاب میمند اشاره کرد و گفت: میمند متعلق به ایران است و برای توسعه خوشه صنعتی عرقیات و اسانس میمند باید تلاش بیشتری کرد. احمدی اضافه کرد: شهرک صنعتی میمند برای ایجاد واحدهای صنعتی فراورده های اسانس و عرقیات میمند باید هر چه سریع تر آماده واگذاری شود و افرادی که در این منطقه سرمایه گذاری کنند زمین به آنها با اقساط 60 تا 70 ماهه واگذار می شود ضمن اینکه به دلیل منطقه محروم بودن از 50 درصد تخفیف بهره مند می شوند.