اقشار آسیب پذیر با یارانه های نقدی بیمه عمر می شوند.

اقشار آسیب پذیر با یارانه های نقدی بیمه عمر می شوند.

رییس کل بیمه مرکزی در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا از طراحی بسته های ویژه ای خبر داد که با تصویب آن، همگان به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه می توانند از طریق مبالغ دریافتی از محل یارانه های نقدی، بیمه عمر شده و حتی سود مشارکت نیز دریافت کنند. جواد فرشباف ماهریان گفت: با توجه به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، بیمه مرکزی ایران به دنبال اصلاح آیین نامه بیمه عمر برای اقشار آسیب پذیر است تا از طریق آن، همه مردم بتوانند با شرایطی خاص تحت پوشش بیمه عمر و مزایای ناشی از آن قرار گیرند. وی افزود: هم اکنون بسیاری از کارمندان و کارگران با پرداخت مبالغی به شرکت های بیمه، تحت پوشش بیمه عمر قرار دارند که در صورت فوت طبیعی حتی پس از پرداخت یک قسط، استفاده کنندگان می توانند کل سرمایه انتخابی را دریافت کنند و در صورت فوت در اثر حادثه نیز دو برابر (و در صورت درخواست چند برابر) سرمایه انتخابی به بازمانده یا استفاده کننده از این نوع بیمه پرداخت می شود. مبلغ این نوع بیمه و سرمایه دریافتی آن طبق قانون به صورت سالانه تعیین می شود، اما بسته به میزان پرداخت تعرفه، سرمایه یادشده متغیر است. رییس کل بیمه مرکزی گفت: ما در صدد هستیم تا نوعی بیمه عمر و پس انداز را برای دیگر اقشار جامعه نیز طراحی کنیم تا در نتیجه آن، ضمن جمع آوری منابع حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، افراد با پرداخت مبالغی اندک بتوانند علاوه بر آنکه از مزایای این نوع بیمه برخوردار می شوند، از برخی بیمه های استعلاجی و حتی مشارکت در سود نیز بهره بگیرند. به گفته فرشباف ماهریان، این نوع بیمه عمر نسبت به سپرده گذاری ارجحیت دارد و بیمه گذاران می توانند مبلغ بیمه را به صورت اقساطی پرداخت کرده و از مزایای آن نیز برخوردار شوند. وی گفت: برای تقویت بیمه های عمر در مقابل سپرده های بانکی مذاکراتی با هیات دولت انجام شده است و امیدواریم با اصلاح آیین نامه شورایعالی بیمه در این زمینه و اجرای طرح یادشده در نیمه اول سال، هرچه بیشتر در جهت بسط و گسترش بیمه در میان اقشار مختلف مردم گام برداشته شود.
بیمه های درمان خانوادگی
فرشباف ماهریان با بیان اینکه تا پایان امسال بیمه های درمان نیز مشمول اصلاح نظام تعرفه ای می شوند، گفت: شرایط عمومی بیمه درمان در شورای عالی بیمه بررسی شده و در اصلاحیه جدید، بیماری های جدیدی جزو بیمه نامه تکمیلی درمان قرار گرفته است. وی همچنین از کاهش تعداد افراد در بیمه نامه های گروهی درمان از 50 به 10 نفر و نیز صدور آن به صورت خانوادگی خبر داد و افزود: دلیل این کاهش آن است که بالابودن تعداد افراد در بیمه نامه های گروهی درمان تکمیلی مشکلاتی را ایجاد کرده بود. رییس کل بیمه مرکزی گفت: طبق مصوبات قبلی شورایعالی بیمه، بیمه درمان تکمیلی به صورت گروهی صادر می شد، اما با نهایی شدن مصوبه جدید در این شورا از سال آینده هر خانواده به تنهایی نیز می تواند نسبت به خرید بیمه درمانی تکمیلی اقدام کند. معاون نظارت بیمه مرکزی نیز با تاکید بر اینکه مردم باید از جزئیات بیمه های خود آگاهی داشته و از مزایای آن بهره ببرند، بر لزوم اطلاع رسانی بیشتر در این زمینه تاکید کرد. وی تعداد بیمه نامه های صادر شده در رشته های مختلف را در کشور سالانه 33میلیون فقره اعلام کرد و گفت: تعداد پرونده های خسارتی نیز در کشور بالغ بر سه میلیون فقره است که 2/1میلیون فقره آن مربوط به بیمه شخص ثالث است. وی بدون اشاره به آمار شکایت های واصله به بیمه مرکزی از عملکرد شرکت های بیمه، نسبت شکایت ها به کل بیمه های صادره را ناچیز خواند؛ اما یادآور شد که 70درصد شکایت ها مربوط به خودروها بوده است. مصدق همچنین از پوشش بیمه کامل وپرداخت هزینه های دندانپزشکی از سوی شرکت های بیمه گر درمانی در سال آینده خبر داد.
انتقال خودرو با جرثقیل وظیفه بیمه است
معاون نظارت بیمه مرکزی با بیان اینکه وظیفه انتقال خودروهای معیوب، آسیب دیده و از کارافتاده در خیابان ها یا جاده ها بر عهده شرکت های بیمه ای است که برای آن خودروها بیمه نامه بدنه صادرکرده اند، اعلام کرد: در صورت خودداری شرکت ها از انتقال خودروها به اولین تعمیرگاه موردنظر مالک خودرو یا عدم پرداخت هزینه این انتقال به بیمه مرکزی شکایت کنند. مصدق با تاکید بر روند رو به گسترش میزان خدمات بیمه ای در ایران به تعهدات شرکت های بیمه در مورد انتقال خودروهای تصادفی یا پرداخت هزینه حمل آنها و همچنین پرداخت 80 درصد قیمت خودروهای سرقتی اشاره کرد و گفت: مشکل این است که متاسفانه مشاهده می شود برخی از بیمه شدگان با این خدمات آشنا نیستند. وی افزود: ما زمانی در صنعت بیمه می توانیم در دنیا با دیگران رقابت کنیم که جهت گیری کلی بازار بیمه به سمت تنوع و گستردگی خدمات پیش برود. مصدق تصریح کرد: وضعیت صنعت بیمه در ایران در مقایسه با دیگر کشورها مطلوب نیست، اما روند حرکت آن به سمت بهبود است. وی با اشاره به اینکه امروز مشتریان این بازار در کشور بیشتر به قیمت بیمه توجه می کنند، تصریح کرد: قاعدتا هرچه خدمات و پوشش بیمه افزایش یابد، قیمت بیمه برای مشتری بیشتر خواهد شد و این موضوع با روند بازار و توسعه صنعت بیمه سازگار نیست. به گفته وی، در برخی سیستم های بیمه در دنیا به عنوان مثال بیمه بدنه و پوشش های کامل یک خودرو معادل 10درصد قیمت کل آن خودرو محاسبه می شود، در صورتی که در ایران این رقم حداکثر 2تا 3درصد است.
ضریب نفوذ بیمه در کشور نزدیک پنج برابر شده است
همچنین سرپرست معاونت طرح و برنامه بیمه مرکزی گفت: ضریب نفوذ بیمه از سال 1338تاکنون نسبت به کل اقتصاد کشور 8/4 برابر رشد داشته است. وحید خسرو شاهی افزود: ضریب نفوذ بیمه در ایران در سال گذشته 4/1 درصد بود که از این نظر، هم اکنون رتبه جمهوری اسلامی ایران از نظر ضریب نفوذ بیمه در میان کشورهای جهان هفتاد و چهارم و در میان کشورهای چشم انداز منطقه، رتبه سوم را در اختیار دارد. وی میانگین ضریب نفوذ بیمه را در جهان 4/7 درصد ذکر کرد و یادآور شد: ضریب نفوذ بیمه بازرگانی در ایران هنوز فاصله زیادی با دیگر کشورهای جهان دارد. سرپرست معاونت طرح و برنامه بیمه مرکزی در عین حال گفت که ساختار صنعت بیمه در ایران با کشورهای دیگر متفاوت است؛ به گونه ای که در برخی از کشورها برخی از بیمه ها که در ایران اجتماعی محسوب می شوند در زمره بیمه های بازرگانی قرار می گیرند. به طور مثال بیمه بازنشستگی در ایران، اجتماعی است اما در کشور انگلیس این بیمه، بازرگانی محسوب می شود. وی افزود: بنابراین اگر با تفاوتی که میان ایران و دیگر کشورها وجود دارد ضریب نفوذ بیمه را مقایسه کنیم نسبت 4/1 درصد چندین برابر می شود و به هشت درصد افزایش می یابد. خسرو شاهی گفت: از این نظر، فاصله ضریب نفوذ بیمه در ایران با دیگر کشورها زیاد نیست و حتی از متوسط ضریب نفوذ بیمه در جهان هم بالاتر است. وی با اشاره به سرانه بیمه در ایران گفت: سرانه بیمه در ایران 5/63 دلار است که رتبه هفتاد و سوم را در جهان و هشتم را در میان کشورهای منطقه به خود اختصاص داده است. معاون طرح و برنامه بیمه مرکزی افزود: حق بیمه تولیدی در ایران در سال 88 برابر با 7/4 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به دوره قبلی 15 درصد رشد داشته است. وی ادامه داد: همچنین در سال 88 ضریب خسارت بیمه در ایران 6/74 درصد بود. این مقام مسوول در صنعت بیمه کشور خاطرنشان ساخت: صنعت بیمه در سال 88 و در 9ماهه نخست سال جاری رشد متعادلی را نسبت به سال های قبل و همچنین کشورهای دیگر تجربه کرده است. خسرو شاهی گفت: طی یکسال گذشته حرکت خوبی میان رسانه ها و صنعت بیمه ایجاد شده است و این تعامل موجب می شود توانمندی های صنعت بیمه از بالقوه به بالفعل درآید. وی تصریح کرد: مردم به تدریج در می یابند به جای اینکه پول را نگه داری کنند تا در زمانی که حادثه ای برای آنها رخ می دهد از آن استفاده کنند، می توانند با پرداخت بیمه از خدمات این صنعت در مواقع ضروری بهره مند شوند.
منبع خبر : روزنامه دنیای اقتصاد