تاکنون بیش از 120 میلیون دلار خسارت پرداخت شده است

توسط صندوق ضمانت صادرات کشور؛
تاکنون بیش از 120 میلیون دلار خسارت پرداخت شده است

خبرگزاری فارس: مدیر دفتر فنی صندوق ضمانت صادرات کشور گفت: این صندوق از 15 سال گذشته تا کنون بیش از 120 میلیون دلار خسارت پرداخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، هایده یونسی صبح امروز در سمینار آموزشی آشنایی با خدمات صندوق صادرات ایران اظهار داشت: از 15 سال گذشته تاکنون و از زمان تأسیس این صندوق، مبلغی افزون بر 5 میلیارد و 800 میلیون ریال، اعتبار این صندوق بوده است
مدیر دفتر فنی صندوق ضمانت صادرات کشور خدمات این صندوق را به سه قسمت تقسیم کرد و ادامه داد: یکی از عواملی که همواره موجبات نگرانی صادر کنندگان را فراهم می آورد وجود ریسک های سیاسی و تجاری در روند صادرات آنها است.
وی تصریح کرد: تحقق هر یک از این ریسک ها موجب وصول نشدن وجوه کالا و خدمات صادره از سوی آنها می شود.
مدیر دفتر فنی صندوق ضمانت صادرات کشور افزود: همچنین وصول نشدن به موقع مطالبات از خریداران خارجی در اغلب اوقات، صادر کننده را در تنگنای مالی قرار داده و در نتیجه سبب ناتوانی وی در ایفای تعهدات مالی به اعتبار دهندگان داخلی و گاهی اوقات نیز منجربه ورشکستگی می شود.
یونسی افزود: به منظور تشویق صادرکنندگان به توسعه فعالیت های صادراتی خود و کاهش نگرانی آنها در این زمینه و ارائه پوشش های لازم به آنها در مقابل ریسک های سیاسی و تجاری، دولت ها اقدام به ایجاد شرکت های بیمه اعتبار صادراتی می کنند.
وی تصریح کرد: این قبیل شرکت های بیمه عمدتا وابسته به دولت و متکی به حمایت های مالی آنها بوده و اغلب ریسک هایی را پوشش می دهند که معمولا از سوی شرکت های بیمه تجاری قابل پوشش نیستند.
مدیر دفتر فنی صندوق ضمانت صادرات ایران تصریح کرد: در این راستا و به منظور تامین امنیت صادرکنندگان ایرانی و در نتیجه توسعه مؤثر صادرات غیرنفتی کشور، صندوق ضمانت صادرات ایران، به عنوان یکی از زیرمجموعه های وابسته به وزارت بازرگانی با شخصیت مالی و حقوقی مستقل تأسیس شد.
مدیر دفتر فنی صندوق ضمانت صادرات کشور افزود: همچنین صندوق به پشتوانه حمایت های مالی دولت، علاوه بر پوشش ریسک های سیاسی و تجاری صادرات، با صدور انواع ضمانت نامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان نیز کمک می کند.
یونسی تصریح کرد: پوشش ریسک بازپرداخت نشدن وجوه خدمات و کالاهای صادراتی توسط خریداران خارجی از طریق صدور انواع بیمه نامه ها و پس از اعتبارسنجی از خریداران خارجی یکی از مزایای این صندوق است.
وی تاکید کرد: همچنین این صندوق در صدور بیمه نامه سرمایه گذاری برای پوشش ریسک های سیاسی که سرمایه گذاری صادرکنندگان ایرانی در سایر کشورها را به مخاطره می اندازد و نقش دارد.
مدیر فنی صندوق ضمانت صادرات ایران به دیگر مزایای این صندوق اشاره کرد و گفت: تسهیل تامین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان پس از اعتبار سنجی دقیق، نزد بانک های تامین کننده مالی و تولیدکنندگان از طریق این ضمانت نامه ها از این جمله است.
وی افزود: این صندوق در بررسی دوره ای وضعیت اقتصادی کشورها و بازارهای هدف و تعیین رتبه و سقف اعتباری کشورها اقدام به فعالیت می کند.