مطالب

بیمه کیفیت ساختمان الزامی می‌شود

بیمه کیفیت ساختمان الزامی می شود

تاریخ خبر: سه شنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۸۸


از دیگر رسانه ها معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از ارائه لایحه بیمه ساختمان به شورای اسلامی شهر تهران تا هفته آینده خبر داد و گفت: امیدواریم با تصویب این لایحه بیمه کیفیت ساختمان الزامی شود .
هیربد معصومی روز دوشنبه در حاشیه حضور در مرکز نظارت همگانی شهرداری تهران (‪ (۱۸۸۸‬با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه ارتقای کیفیت ساختمان ها افزود: برای اولین بار بیمه کیفیت ساختمان از زمان طراحی تا اتمام آن و پس از آن تا ‪ ۱۰‬سال مطرح شد که از جمله اقدامات بسیار مهمی است که در این زمینه انجام شده است.
وی اظهارداشت: با شرکت بیمه ای مجربی نیز در این مورد مذاکره شده است که امیدواریم این کار موجب افزایش کیفیت ساخت و ساز شود .
معصومی خاطرنشان کرد: هم اکنون لایحه این طرح تهیه شده و تا هفته آینده برای بررسی و تصویب به شورای شهر ارسال می شود که به محض تصویب و اتمام مراحل اداری ضمانت اجرایی پیدا می کند.
وی با تاکید بر لزوم بیمه برای ساختمان ها افزود: هر خودرو با آن که ظرفیتی تا ‪ ۵‬نفر مسافر دارد ، دارای بیمه شخص ثالث است اما ساختمان ها که گاهی ده ها نفر آن زندگی می کنند بیمه نیستند که باید برای آن تدبیری می شد.
به گفته معصومی با اجرایی شدن این طرح ، مالکان ‪ ۱/۵‬درصد هزینه ساخت را برای بیمه ساختمان پرداخت می کنند.
معاون شهردار تهران ، ممنوعیت استفاده از بتن دستی را از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه ارتقای کیفیت ساخت و ساز دانست و افزود: با ممنوعیت استفاده از بتن دستی، شرکت هایی که بتن آماده نیز تولید می کنند نظارت می شوند و در مکان هایی که ماشین بتن نمی تواند وارد شود مهندس ناظر باید براین موضوع نظارت کند.
به گفته وی تهیه زونکن کارگاهی که همه اطلاعات مربوط به ساخت و ساز ساختمان در آن درج می شود و به منزله شناسنامه ساختمان است، از دیگر اقدامات معاونت شهرسازی و عماری در راستای افزایش کیفیت ساختمان هاست.