خسارت ‌ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

مشاور مدیرعامل شرکت بیمه ایران در امور انرژی:
کل خسارت ‌ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی‌ حدود 30 میلیارد و 200 میلیون دلار است    

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: انرژی
روزانه 650 مورد خسارت به حوادث طبیعی مربوط می‌شود که بیش از 42 درصد از خسارت‌ها مربوط به بخش نفت و گاز است.
به گزارش خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجتبی سهرابی ـ مشاور مدیرعامل شرکت بیمه ایران در امور انرژی ـ در دومین روز کنفرانس تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت، با بیان این که از مجموع 212 میلیارد دلار خسارت وارده حدود 110 میلیارد دلار به صنایع هیدروکربوری وارد می‌شود، اظهار کرد: 30 درصد این خسارت‌ها تحت پوشش بیمه است که در این بخش حدود 25 درصد آن شامل خسارت‌های مستقیم و پنج درصد خسارت‌های غیرمستقیم می‌شود.
مشاور مدیرعامل شرکت بیمه ایران در امور انرژی با اشاره به این که بررسی بحث بیمه در ارتباط با ریسک‌های هیدروکربوری امکان‌پذیر نیست، یادآور شد: می‌توانیم پیچیدگی‌های وضعیت انرژی در بخش ریسک‌های هیدروکربوری را به رشد سریع تکنولوژی که این خطر‌ها را پیچیده‌تر کرده است، تجمع زیاد سرمایه در یک مکان و برخورداری از پتانسیل بالای حادثه پذیری آنها مرتبط دانست.
وی در خصوص نابسامانی‌های اقتصادی توضیح داد: خسارت‌های مستقیم به دلیل وقوع خطر و خسارت‌های غیر مستقیم از جمله این نابسامانی‌ها هستند.
وی با اشاره به این که کل خسارت‌ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی‌ حدود 30 میلیارد و 200 میلیون دلار است که این مقدار در ازای 20 میلیارد و 120 میلیون دلار ایجاد شده - یعنی میزان حق بیمه - به مراتب کمتر از خسارت‌هاست، بنابراین در این میان 10 میلیارد دلار تحت پوشش بیمه‌ای بوده؛ ولی به علت متضرر شدن بیمه‌گران پرداخت نشده است. در این راستا به نظر می‌رسد به دلیل افزایش سهم خسارت‌ها، بازار بیمه انرژی فشرده شده و بیمه‌گران اتکایی علاقمند نیستند که پوشش دهند و در این بخش میزان تقاضا بیشتر از عرضه شده است.
سهرابی در ارتباط با وضعیت ایران گفت: با توجه به حجم عظیم دارایی‌های شرکت‌های مختلف تابع وزارت نفت که حدود 70 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تحت پوشش بیمه است؛ ولی به لحاظ کمبود ظرفیت‌های ملی عمده بخش تعهدات تحت پوشش بیمه‌گران است.
وی با ارائه پیشنهاد ایجاد یک مجموعه هلدینگ در بخش بانک و همچنین بیمه خاطرنشان کرد: ایجاد چنین مجموعه‌ای علاوه بر افزایش ظرفیت‌های مالی قدرت چانه‌زنی ایران را افزایش می‌ده